Voda. Voda je krásná. Voda je život.



Voda, H₂O vyjádřeno chemickým vzorcem, je chemická sloučenina vodíku a kyslíku. Spolu se vzduchem, resp. zemskou atmosférou, tvoří základní podmínky pro život na Zemi.

Jan Skácel popsal vodu mnohem poetičtěji (viz úryvek z jeho básně, kterou nádherně zhudebnil Jiří Pavlica):

„Voda je krásná

Voda má

Voda má rozpuštěné vlasy“

Tentokrát jsem se rozhodla psát o vodě. Rozhodně ne vědecky nebo umělecky, protože nejsem ani vědec ani básník a nehodlám se nikomu z nich plést do řemesla.

Napadlo mě trošku se virtuálně projít po Sydney a prohlédnout si některé ze zdejších kašen a fontán.  

Kolik je celkem fontán v Sydney netuším. Málo jich určitě nebude.

Vyberu tedy pět, které mě napadnou jako první!


Sydney, Hyde Park

Tou první je krásná kašna v samém centru města, v Hyde Park.

The Archibald Fountain (správný název je J. F. Archibald Memorial Fountain), je pojmenována po J. F. Archibaldovi, majiteli a redaktorovi časopisu The Bulletin, který daroval finanční prostředky na její stavbu. Archibald upřesnil, že fontána musí být navržena francouzským umělcem, a to jednak kvůli jeho velké lásce k francouzské kultuře, ale i jako připomenutí spojenectví Austrálie a Francie v první světové válce. Přál si, aby Sydney zdobilo něco ve stylu pařížského designu.

Myslím, že se to dokonale povedlo.



Když zaprší, je voda samozřejmě nejen ve fontáně, ale i na chodníku. Déšť dodal vláhu rostlinám a kaluž jako bonus krásně zvýraznila pohled na St Mary´s Cathedral.

Krásná a neméně zajímavá je El Alamein Memorial Fountain. Jde o památkově chráněnou fontánu, která je současně válečným památníkem. Najdeme ji na ulici Macleay Street v čtvrti Kings Cross. Kulovitou bronzovou hlavici fontány tvoří 211 „stonků“ o celkovém průměru 3,81 m. Tryskající voda vytváří dojem obrovské pampelišky. Fontánu navrhl Robert Woodward a Sydney zdobí už od roku 1961.


Další zajímavý vodní prvek najdeme poblíž Sydney Opera House. Fontánu darovala městu Concrete Constructions Group jako poctu jejímu zakladateli Allenu C. Lewisovi (1891-1970) a zaměstnancům společnosti, kteří přispěli k růstu stavebního průmyslu v celé Austrálii.

Že je přes Allen C. Lewis Fountain pohled na Operu trošku jiný a opět úchvatný?!

Tady už jsme jen krůček od botanické zahrady. Ale než se tam vydáme, doporučila bych ještě malou zastávku na Circular Quay, kde je fontána, která se jmenuje The Tank Stream Fountain. V roce 1981 představila fontánu společnost John Fairfax & Sons Limited u příležitosti 150. výročí prvního vydání Sydney Herald. 

Z centrální kaskádové fontány vystupují 4 bronzové sloupy. Hlavním motivem je australská příroda. Autorem je Stephen Walker. Ten typické australské živočichy (žáby, hady, goany, kraby, ptáky, želvy atd.) rozmístil tak, abychom měli pocit, že si ve fontáně hrají.  


Blízká Royal Botanic Garden je plná nejen zajímavých rostlin z celého světa, ale také kouzelných jezírek a potůčků (viz úvodní fotografie nebo Procházka jednou úžasnou botanickou zahradou).

Jako pátou jsem vybrala Sydney Government House Fountain, kterou najdeme v zahradě kolem Government House.


Voda jednoho z jezírek v Royal Botanic Garden,


nebo slaná voda oceánu?


Manly, Sydney

Voda, samá voda. Bez vody není život. I to byl důvod, proč se 22. března slaví Světový den vody (World Water Day).

 

Komentáře